FC Voluntari a câștigat în premieră Cupa României la fotbal, după ce a trecut cu 5-3 la loviturile de departajare de Astra Giurgiu, sâmbătă seara, în finala desfășurată pe stadionul ''Ilie Oană'' din Ploiești.

Scorul a fost egal, 1-1, atât după 90 de minute, cât și după prelungiri (120 de minute). Astra a deschis scorul prin Alex Ioniță, iar ilfovenii au egalat prin Marinescu din loviotură de la 11 metri. După prelungiri, scorul a fost egal, 1-1.

Echipa antrenată de Claudiu Niculescu a obținut trofeul după ce portarul Răzvan Balauru a apărat șutul lui Alexandru Stan la loviturile de departajare, iar Cosmin Achim a transformat lovitura decisivă.

La loviturile de departajare, pentru FC Voluntari au marcat Adrian Bălan, Laurențiu Marinescu, Mihai Voduț, Petre Ivanovici și Cosmin Achim, iar pentru Astra au înscris Fabricio, Cristian Săpunaru și Takayuki Seto, iar Alexandru Stan a ratat.

Pentru Florin Lovin a fost ultimul meci din carieră, el anunțându-i retragerea din activitate.

FC Voluntari va disputa Supercupa României cu campioana FC Viitorul.

FC Voluntari — Astra Giurgiu 1-1 (0-1, 1-1), după prelungiri; 5-3, la loviturile de departajare

Au marcat: Laurențiu Marinescu (83 — penalty), respectiv Alexandru Ioniță II (35).

Au evoluat echipele:

FC Voluntari: 22. Dragoș Balauru — 24. Vasile Maftei, 28. Ionuț Balaur, 25. Lucian Cazan (2. Cosmin Achim, 63), 87. Florin Acsinte — 8. Daniel Novac (căpitan; 9. Mihai Voduț, 76), 15. Costin Lazăr — 11. Mihai Căpățînă, 20. Laurențiu Marinescu, 59. Doru Popadiuc (7. Petre Ivanovici, 46) — 90. Adrian Bălan.
Antrenor: Claudiu Niculescu.
Rezerve neutilizate: 23. Mircea Bornescu — 6. Sorin Tăbăcariu, 12. Alexandru Coman, 26. Gabriel Deac.

Astra: 1. Silviu Lung jr — 77. Alexandru Stan, 22. Cristian Săpunaru (căpitan), 4. Fabricio, 13. Junior Morais — 8. Takayuki Seto, 20. Florin Lovin (71. Andrei Pițian, 79) — 31. Alexandru Ioniță II, 10. Constantin Budescu, 80. Filipe Teixeira (17. Viorel Nicoară, 62) — 9. Sergiu Buș (11. Daniel Florea, 75).
Antrenor: Marius Șumudică.
Rezerve neutilizate: 23. Plamen Iliev — 7. Claudiu Belu, 19. Boubacar Mansaly, 44. Ricardo Alves.