Monica Niculescu s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Miami, după o victorie clară în fața reprezentantei gazdelor, CoCo Vandeweghe.

Niculescu s-a impus cu scorul de 6-4, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 42 de minute. Partida a fost întreruptă însă aproximativ 15 minute, în setul doi, la 1-0 pentru Monica, din cauza unei accidentări a americancei.

În turul următor, Monica Niculescu va juca împotriva câștigătoarei dintre Konta și Elena Vesnina.

După revenirea senzațională din meciul precedent cu Lisiki, Irina Begu, locul 35 WTA, s-a calificat și ea în optimile de finală la Miami, după ce a trecut de Kristyna Pliskova, locul 101 în lume.

Begu s-a impus cu 7-5, 4-6, 6-4, la capătul unui meci-maraton de două ore și 40 de minute.

În turul următor, Begu va juca cu Madison Keys, învingătoare în două seturi în fața Robertei Vinci, scor 6-4, 6-4, porivit dolce-sport.ro.

Calificarea în optimi este recompensată la Miami Open cu 67.590 de dolari și cu 120 de puncte WTA.